Izmenama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima starosna granica za povlačenje novca biće podignuta sa 53 na 58 godina. Predlogom izmena i dopuna Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima predviđeno je da se članovima fonda iznos jednokratnog povlačenja novca ograniči na 30 odsto prikupljenih sredstava.Izmene su predviđene da bi se destimulisalo povlačenje sredstava iz dobrovoljnih penzijskih fondova i starosna granica uskladila sa planiranim izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Izmenama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima starosna granica za povlačenje novca biće podignuta sa 53 na 58 godina, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Slobodan Ilić.
On je na konferenciji za novinare kazao i da je Predlogom izmena i dopuna Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima predviđeno da se članovima fonda iznos jednokratnog povlačenja novca ograniči na 30 odsto prikupljenih sredstava.
Izmene su predviđene, istakao je Ilić, da bi se destimulisalo povlačenje sredstava iz dobrovoljnih penzijskih fondova i starosna granica uskladila sa planiranim izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Ilić je precizirao da će se izmene odnositi na nove članove dobrovoljnih penzijskih fondova, nakon početka primene izmena zakona.
Jednokratno povlačenje celokupnog iznosa biće omogućeno samo članovima dobrovoljnih penzijskih fondova koji postanu trajno nesposobni za rad, kazao je državni sekretar,
Prema njegovim rečima, predviđeno je i da će imovina člana fonda moći da se koristi kao garancija za kupovinu prvog stana, a korisnicima će biti omogućeno i da nadležnima upute primedbe na rad društava za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima.
Ilić je kazao da će Predlog izmena zakona biti upućen Skupštini Srbije do kraja aprila i izrazio očekivanje da će biti usvojen do polovine ove godine.
Dobrovoljnim penzijskim fondovima biće omogućeno da ulažu i u kratkoročne dužničke hartije od vrednosti koje izdaju banke u Srbiji, kao i da ulažu u otvorene investicione fondove u Srbiji, Evropskoj uniji i članicama OECD, najavio je Ilić.
On je kazao je i da je izmenama zakona predviđeno da se naknada koju članovi fonda plaćaju za upravljanje smanji sa dva na 1,25 odsto, ali tek kada ukupna imovina svih fondova dostigne 0,75 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije.
Ilić je procenio da će to biti dostignuto za tri do pet godina i dodao da u Srbiji trenutno ima oko 180.000 članova dobrovoljnih penzijskih fondova, a da su za uplatu od 3.560 dinara mesečno članovi oslobođeni plaćanja poreza.
Predviđeno je i da se izveštaji o vrednosti investicione jedinice fondova objavljuju jednom sedmično u dnevnoj štampi, umesto svakodnevno, naveo je i dodao da ostaje obaveza svakodnevnog objavljivanja vrednosti jedinice na sajtovima fondova.
Ilić je kazao i da su predložene izmene zakona kojim se poslovanje dobrovoljnih penzijskih fondova u Srbiji usklađuje sa evropskim direktivama.
"Očekujemo da će se predviđenim izmenama zakona povećati broj građana koji će početi da koriste dobrovoljno penzijsko osiguranje kao način štednje za starost", kazao je Slobodan Ilić.